W dniach 11.04, 25.04, 26.04 oraz 09.05.2019 r., 53 studentów Wydziału Logistyki WAT reprezentujących grupy wojskowe i cywilne IV roku specjalizacji logistyka przedsiębiorstw uczestniczyło w wyjazdach studyjnych w Centrum Logistycznym Mostva sp. z o.o. w Mszczonowie, koordynowanych przez dr Paulinę Zamelek w ramach przedmiotu Strategiczne Zarządzanie Łańcuchem Dostaw.
Po zrealizowanych wizytach studenci podkreślili, że pozyskali teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat zakresu działalności firmy oraz jej roli jako pośrednika w łańcuchu dostaw branży automotive. Studenci zapoznali się ze strukturą funkcjonalno-organizacyjną przedsiębiorstwa, z uwarunkowaniami systemu zarządzania i jakości w Firmie, jak również z procesami i działaniami realizowanymi w poszczególnych działach. Wielce praktyczny charakter miało dla studentów zwiedzanie kolejnych etapów działań operacyjnych wobec pojazdów: bocznicy kolejowej służącej do rozładunku samochodów, placu mieszczącego 13000 pojazdów oraz hal ze stanowiskami obsługi technicznej samochodów z pełnym wyposażeniem: myjnia, tunel PDI, linie PDS, stanowiska do montażu akcesoriów, przygotowania, lakiernia, tapicernia, magazyn akcesoriów oraz pomieszczenia do wykonania zdjęć samochodów za pomocą kamery 360⁰. Ponadto bezpośrednią zaletą profesjonalnie przeprowadzonych wizyt studyjnych jest zaangażowanie studentów do realizacji studium przypadku „Planowanie kosztów transportu pomiędzy centrami dystrybucji”. Studenci doceniali przyjezdną atmosferę panującą w Firmie, bogaty zakres informacji i przykładów przedstawianych przez doświadczoną kadrę pracowniczą, jak również interesujący sposób prowadzenia dyskusji, w tym szczegółowość i kompleksowość odpowiedzi na wszystkie nurtujące studentów pytania podczas zwiedzania Firmy. Zebrane informacje i doświadczenia zostaną wykorzystane w dalszym specjalistycznym kształceniu studentów i wspomogą wybór ścieżki zawodowej.
Serdeczne podziękowanie składamy dla wszystkich pracowników Firmy Mostva sp. z o.o. zaangażowanych w przyjęcie naszych studentów oraz liczymy na dalszą owocną współpracę.

Uwagi studentów Wydziału Logistyki WAT z wizyt studyjnych realizowanych  w dn. 11.04, 25.04, 26.04 oraz 09.05.2019 r.:
 • Wizyta w firmie Mostva została bardzo dokładnie przygotowana. Umożliwiła ona dokładne przyjrzenie się, w jaki sposób funkcjonuje przedsiębiorstwo logistyczne. Niesamowite wrażenie robiła wielkość kompleksu, ilość składowanych pojazdów, a także procedury, które zostały wdrożone w celu poprawy bezpieczeństwa oraz jakości pracy w tym kompleksie. Wizyta w tym przedsiębiorstwie była pouczającym doświadczeniem.
 • Podczas zajęć wyjazdowych odbywających się w firmie MOSTVA dowiedziałam się wielu interesujących faktów na temat kompleksowej obsługi logistycznej branży samochodowej. Dzięki osobom prowadzącym zajęcia mogliśmy nabyć wiedzę nie tylko na temat transportu oraz składowania, ale również odnośnie innych istotnych czynności wykonywanych
  w firmie, mających na celu zaspokojenie wymagań i oczekiwań klientów tj. przeglądy, montaże nawigacji lub GPS. Zajęcia wyjazdowe były dla mnie bardziej interesujące niż wykłady przeprowadzane na uczelni, ponieważ zawierały nie tylko część teoretyczną, ale także praktyczną, podczas której mogliśmy zaobserwować pracę zatrudnionych w firmie MOSTVA. Najbardziej zaciekawiła mnie prezentacja poświęcona systemowi Blockchain, która odbywała się w języku angielskim oraz grupowy QUIZ, który stanowił ciekawą formę sprawdzenia zdobytej wiedzy.
 • Spacer po obiekcie, pozwolił nacieszyć oczy ”pięknymi” samochodami oraz lepiej wyobrazić sobie pracę w MOSTVIE. Cieszę się, że Polska może ,,pochwalić się,, tak rozwiniętym centrum logistycznym, które stawia przede wszystkim na jakość (potwierdzoną spełnieniem wymagań norm) oraz profesjonalizm pracowników.
 • W przedsiębiorstwie Mostva spodobało mi się sposób w jaki dbają o jakość. Widać było, ze starają się wzorować na Japonii, która jest ikoną jeżeli chodzi o zarządzanie jakością. Jasne i przejrzyste instrukcje dla pracowników wykonawczych, docenienie ich oraz współpraca menadżerów z pracownikami wykonawczymi.
 • W firmie Mostva najciekawsza była możliwość odwiedzenia firmy od środka, a przede wszystkim uczestnictwo przy załadunku samochodów osobowych na lawetę. Wykłady prowadzone w salach dały nam możliwość obiektywnej oceny centrum dystrybucji, które być może będzie naszym miejscem pracy. Mieliśmy możliwość zapoznania się z salą oraz sprzętem do robienia zdjęć 360 stopni, prawdopodobnie jedynym w Polsce, co było dla nas ciekawostką.
 • Zwróciłem uwagę, że teren firmy jest czysty, mimo że powierzchnia działki jest bardzo duża, a podział na sektory istotnie ułatwia odnalezienie potrzebnego samochodu spośród 13 tys. Nowoczesne hale do dodatkowej kompletacji samochodów są na bardzo wysokim poziomie. Zaskoczeniem dla mnie była „tablica wstydu”, która moim zdaniem, jest dobrym sposobem na to, żeby niedorzeczne błędy nie były powtarzane. Wysoki poziom firmy jest również potwierdzany dużą kompetencją pracowników, które ogłaszali prezentację o firmie i chętnie odpowiadali na pytania. Żadnych wad nie zostało stwierdzono.
 • W mojej opinii wyjazd do Mostvy był czymś z czym się jeszcze nie zetknąłem. Przedstawiciele firmy w sposób jasny, przejrzysty i bardzo profesjonalny pokazali nam historię owego przedsiębiorstwa, jego początki oraz stan aktualny z możliwościami rozwoju w przyszłości. Dodatkowo istotnym moim zdaniem było przedstawienie w przedsiębiorstwie całego systemu zarządzania jakością, co ma bezpośredni wpływ na dobre wyniki przedsiębiorstwa w aspekcie prowadzonej działalności. Co więcej przedstawiciele Mostvy pokazali nam w sposób bezpośredni całą problematykę dystrybucji do dilera w branży automotive i złożoność tego procesu. Tego typu wiedza jest w stanie zaciekawić, ponieważ  człowiek z reguły nawet nie spodziewa się, że dostarczenie samochodu i jego ostatnia mila wymagają takich zasobów. Na koniec został przedstawiony blockchain jako jedna z form przechowywania informacji w sieci. Nowym doświadczeniem był dla mnie warsztat prowadzony na początku tylko i wyłącznie w języku angielskim. Takie działanie umożliwia poszlifowanie języka angielskiego. Wyjazd zaliczam do udanych, był naprawdę ciekawy.
 • Wizytę w firmie Mostva zapamiętam pozytywnie, głównie ze względu na bardzo przyjemną atmosferę oraz świetne merytoryczne prowadzenie wystąpień. Dzięki uprzejmości pracowników mogliśmy zapoznać się z profilem firmy co pozwoliło nam na poszerzenie naszej wiedzy w zakresie działalności firm dystrybucyjnych. Ogromnym plusem był także wykład na temat block chain’u, w całości prowadzony po angielsku, dzięki któremu mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o przyszłości baz danych, jak i mieliśmy szanse praktycznej weryfikacji naszego poziomu języka angielskiego.
 • Wyjazd do firmy Mostva został przygotowany w bardzo interesujący sposób. Przedstawiono zarówno aspekty, które są kluczowe w zarządzaniu jakością, jak i praktyczne funkcjonowanie firmy. Ciekawym zajęciem było także zaangażowanie grupy w rozwiązanie zadania dotyczącego kosztów transportu, z jakim mogą mierzyć się na co dzień logistycy. Warto szczególnie podkreślić profesjonalizm i otwartość pracowników cierpliwie odpowiadających na wszelkie nasze pytania.
 • Wyjazd do firmy Mostva to nie tylko miele spędzony czas, ale przede wszystkim miejsce, gdzie bardzo wiele dowiedziałam się na temat transportu samochodów. Nigdy wcześniej nie interesowałam się tym zagadnienie (rzadko było również poruszane na zajęciach-głównie stawia się na transport ładunków). Zajęcia wyjazdowe zapewniły mi dokładny obraz procesu transportu samochodów, a panowie tam pracujący chętnie i wyczerpująco odpowiadali na moje pytania. Najciekawszym elementem było Case Study, podczas którego komunikowaliśmy się z osobą prowadzącą je – w języku angielskim.
 • Pracownicy firmy zaprezentowali przedsiębiorstwo w sposób interesujący, zawierając przy tym dużo istotnych informacji. Cały łańcuch dostaw od momentu wyładunku poprzez wszystkie procesy doskonalące samochody aż do załadunku i wyjazdu do salonu był przedstawiony w sposób bardzo praktyczny. Mieliśmy możliwość śledzenia tego procesu od A do Z. dzięki wycieczce do firmy Mostva mogliśmy zaczerpnąć wiedzy praktycznej od pracowników np. dowiedzieliśmy się jak odpowiedzialna jest praca kierowcy, który przewozi nowe samochody oraz że posiada o wiele więcej obowiązków w porównaniu do kierowcy, który wozi np. produkty spożywcze. Przewożąc samochody to kierowca jest odpowiedzialny za ich załadunek, zabezpieczenie i rozładunek.
 • Wyjazd wywarł na nas ogromne wrażenie, podziw i zainteresowanie firmą Mostva. Mało kto wcześniej słyszał o tym europejskim liderze w logistyce nowych samochodów osobowych i dostawczych. Na plus zaliczyć można także przedstawienie procesów odbywających się w przedsiębiorstwie. Pokazane zostały nam aspekty praktyczne w dziedzinach takich jak optymalizacja kosztów, systemy zarządzania oraz inne wykorzystywane przez firmę.  Ukazanie tych procesów wniosło dużo wiedzy, ponieważ były one przedstawione bezpośrednio, można było naocznie zobaczyć jak przebiega m.in. proces wyładunku i załadunku pojazdów czy proces obsługi przedsprzedażowej pojazdów. Niewątpliwą ciekawostką było niezamierzone ukazanie zarządzania ryzykiem, kiedy to osoba odpowiedzialna za transport kołowy pojazdów nie zezwoliła kierowcy na przeprowadzenie przewozu ze względu na uszkodzony element środka transportu zewnętrznego, co mogło doprowadzić do znacznych strat materialnych.
 • Zajęcia odbywające się w firmie Mostva na długo zapadną mi w pamięci, przede wszystkim za sprawą fantastycznie przeprowadzonych wystąpień, w których dowiedziałem się wielu ciekawych informacji odnośnie całego procesu jaki muszą pokonać auta od fabryki do klienta i jak istotna jest w tym wszystkim precyzja i dbałość o każdy szczegół. Blok poświęcony technologii block chain prowadzony w języku angielskim, dał mi do zrozumienia jak istotnym to będzie rozwiązanie, które ułatwi nie tylko wykonywanie prac, ale i codzienne życie, chociażby przy zakupie używanego samochodu. Podsumowując uważam ćwiczenia wyjazdowe za udane, a widok placu pełnego nowych, nie używanych samochodów jest piękny. Młodzi pracownicy, przekazali nam wiedzę jak odpowiedzialna jest praca w tak dużej firmie i pozwoli nam zapoznać się z procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie.
 • Wyjazd do firmy Mostva wywarł na mnie duże wrażenie. W pierwszej kolejności pracownicy w profesjonalny sposób przedstawili nam profil przedsiębiorstwa – dodając ciekawostki wzbudzili we mnie spore zainteresowanie. Najciekawszą częścią było przejście po placu i budynkach. Organizacja w obu miejscach była na najwyższym poziomie (oznaczenie placu, procedury w halach, zasady BHP). Nie zauważyłem żadnego niedociągnięcia ze strony firmy. Pracownicy wykonywali swoją pracę rzetelnie i ze szczególną starannością. Poznałem zagadnienia dotyczące blockchain – łańcuch bloków zwiększa bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. W mojej opinii firma Mostva jest godna polecenia.