Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka II – Wsparcie konferencji naukowych”.
W dniach 6-8 listopada 2024 r., z inicjatywy Instytutu Logistyki oraz Studium Szkolenia Wojskowego Wojskowej Akademii Technicznej, w miejscowości Okuninka (woj. lubelskie), odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Wyzwania środowiska naukowego wobec wojny w Ukrainie”, która zgromadziła przedstawicieli środowisk naukowych z wielu państw, w tym studentów oraz funkcjonariuszy instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Zaproszenie licznych specjalistów z różnych krajów było możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Doskonała nauka II – Wsparcie konferencji naukowych (numer projektu: KONF/SP/0100/2023/01, kwota otrzymanego dofinansowania: 89 373,90 zł.), co pozwoliło zorganizować wydarzenie na wysokim poziomie merytorycznym. Umożliwiło to także wymianę doświadczeń i perspektyw w szerokim gronie przedstawicieli zarówno środowisk naukowych, jak i służb mundurowych.
Podczas konferencji przedstawiono referaty naukowe dotyczące aktualnego konfliktu zbrojnego na Ukrainie, które obejmowały szerokie spektrum tematów. Prelegenci poruszyli zagadnienia związane z zarządzaniem sytuacjami kryzysowymi, analizując skuteczność różnych metod i strategii stosowanych w warunkach wojennych. Omówiono także problematykę traumy psychicznej, ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na zdrowie psychiczne zarówno dorosłych, jak i dzieci, które bezpośrednio doświadczyły skutków działań zbrojnych. Ważnym elementem dyskusji były również wyzwania edukacyjne – wskazywano na trudności w zapewnieniu ciągłości edukacji oraz na potrzeby i możliwości wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli pracujących w warunkach konfliktu.
Warto podkreślić, że miejscowość Okuninka znajduje się blisko granicy polsko – ukraińsko – białoruskiej, co dało możliwość zwiedzenia przez uczestników konferencji strefy nadgranicznej oraz miasta Chełm, które oddalone jest zaledwie ok 50 km od granicy z Białorusią oraz 25 km od granicy z Ukrainą. W bezpośredniej bliskości Chełma znajduje się jedno z największych przejść drogowych z Ukrainą: Dorohusk – Jagodzin.
Wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach goszczących jednostek naukowych i instytucji zarówno w Polsce, jak i za granicą.
W załączeniu krótka fotorelacja.