Producent specjalistycznej odzieży ochronnej i elementów wyposażenia żołnierzy – spółka Arlen będzie współpracować z Wojskową Akademią Techniczną. Porozumienie przewiduje praktyki, staże i inne wspólne przedsięwzięcia na rzecz rozwoju karier studentów WAT oraz wymiany wiedzy i doświadczeń.
Porozumienie podpisali 9 lipca 2025 r. Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Prezes Zarządu Arlen Andrzej Tabaczyński.
„Naszym celem, jako największej wojskowo-cywilnej uczelni technologicznej w kraju, jest kształcenie na najwyższym poziomie specjalistów dla polskich Sił Zbrojnych. Z roku na rok mamy rekordowe nabory na studia – w tym roku przyjmiemy 1243 studentów wojskowych i około pięciokrotnie więcej studentów cywilnych. Staże i praktyki, które możemy im zaoferować w firmie Arlen, z pewnością przyniosą korzyści obu stronom. Nasi studenci poznają procesy związane z produkcją wyspecjalizowanych tekstyliów dla wojska i specyfikę tej gałęzi przemysłu, ale wniosą też z pewnością wartość dodaną dla firmy” – powiedział Rektor-Komendant WAT.
Gen. bryg. prof. Wachulak dodał, że bardzo ważne filary działalności WAT to również badania naukowe oraz wdrażanie innowacji i rozwój. Obok współpracy z firmą Arlen w zakresie kształcenia, przede wszystkim studentów z Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, Generał wskazał też przedstawicielom spółki możliwe obszary współpracy badawczo-rozwojowej z Wydziałem Nowych Technologii i Chemii oraz Wydziałem Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, w tym także w zakresie testowania w laboratoriach WAT nowych rozwiązań i materiałów.
Prezes Zarządu Arlen podkreślił, że spółka jest wiodącym polskim producentem specjalistycznej odzieży ochronnej i elementów wyposażenia indywidualnego dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych. Od ponad trzydziestu lat działa w przemyśle tekstylnym, inwestuje i rozwija swoje cztery zakłady produkcyjne, laboratorium i centrum badawczo-rozwojowe.
„Wspieramy polską produkcję i bezpieczeństwo krajowego łańcucha dostaw. Jesteśmy innowacyjni i realizujemy wymagające projekty na rzecz bezpieczeństwa, a nasze produkty bronią się na światowych rynkach. Dzięki praktykom w naszej firmie studenci WAT będą mieli okazję zobaczyć, co dzieje się po drugiej stronie, w przemyśle – to pomoże im zrozumieć złożoność procesów w produkcji tekstyliów, specyfikę badań, parametrów, terminów. Jestem przekonany o ogromnych kompetencjach Wojskowej Akademii Technicznej. Możemy połączyć nasze wysiłki w wielu obszarach, jak choćby węgiel aktywowany w wyrobach CBRNE (przeciwdziałanie zagrożeniom m.in. ze strony czynników chemicznych, biologicznych i materiałów wybuchowych), siatki maskujące lub nowe tkaniny niepalne. Łącząc naukowe podejście uczelni, doświadczenie WAT we wdrożeniach i nasze kompetencje sprzedażowe moglibyśmy opracować ciekawe produkty dla polskiej armii i z potencjałem eksportowym” – powiedział Prezes Andrzej Tabaczyński.
W ramach współpracy Biuro Karier WAT będzie udostępniać studentom oferty praktyk, staży i pracy oraz upowszechniać informacje o spółce Arlen jako zaufanym pracodawcy. Wspólnie organizowane będą także inne przedsięwzięcia skierowane do studentów i kadry WAT, takie jak spotkania, seminaria, wykłady otwarte i wizyty studyjne w zakładach produkcyjnych, szkolenia, kursy i konferencje. Arlen będzie uaktualniać ofertę praktyk, staży i pracy dla studentów i absolwentów oraz wspierać współpracę pomiędzy uczelnią a jej otoczeniem gospodarczym.
Rektorowi-Komendantowi WAT w spotkaniu towarzyszyli: płk dr hab. Bartosz Kozicki, prof. WAT – Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania i jego Zastępca płk dr inż. Jarosław Zelkowski, Aleksandra Benedykciuk – Kierownik Biura Karier i mgr Małgorzata Podbielska – Kierownik Działu Spraw Studenckich. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele spółki Arlen: Dorota Jadowska – Dyrektor Kadr i Organizacji, adw. Joanna Mieczkowska-Łowicka – Dyrektor Działu Prawnego i Karol Orzechowski – Doradca Zarządu.
tekst: Karolina Duszczyk
fot. Mariusz Maciejewski

