ADMINISTRACJA PUBLICZNA W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
profil ogólnoakademicki

studia stacjonarne i niestacjonarne
Studia I stopnia – licencjackie (6 semestrów)

Specjalności:

• Administrowanie bezpieczeństwem w organizacjach międzynarodowych
 Administracja publiczna w systemie obronnym
Bezpieczeństwo informacyjne w administracji
• Zarządzanie kryzysowe w administracji publicznej

OPIS KIERUNKU

Celem studiów jest kształcenie przyszłych administratywistów, którzy specjalizować się będą w realizacji zadań związanych z szeroko pojętym obszarem bezpieczeństwa narodowego. Biorąc pod uwagę obecne wyzwania dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz realizowane zwiększanie polskiego potencjału obronnego oraz liczebności Sił Zbrojnych RP konieczne jest  tworzenie wyspecjalizowanych kadr dla administracji publicznej – zarówno rządowej, jak i samorządowej. Nie bez znaczenia dla aktualności nowo utworzonego kierunku jest toczący się za wschodnią granicą Polski konflikt zbrojny. Podkreślić trzeba również, że dotychczas w ofercie polskich uczelni wskazany kierunek nie był realizowany. Tym samym umiejętności jakie pozyska absolwent będą unikalne na rynku pracy. Głównymi obszarami w których realizowane będzie kształcenie studentów są problematyka zarządzania kryzysowego realizowanego przez organy administracji, bezpieczeństwo informacyjne, administrowanie bezpieczeństwem w organizacjach międzynarodowych i administracja publiczna w systemie obronnym państwa.

Program kształcenia jest efektem konsultacji środowiska akademickiego z przedstawicielami: gospodarki, administracji lokalnej oraz instytucji i organizacji zajmujących się obronnością i bezpieczeństwem państwa, w tym zwłaszcza Siłami Zbrojnymi RP.

Kierunek z obszaru nauk społecznych, w ramach, którego prowadzone są studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia (licencjackie). Absolwenci uzyskują dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku „administracja publiczna w systemie bezpieczeństwa narodowego” w zakresie wybranej specjalności i tytuł licencjata (po studiach I stopnia).

SPECJALNOŚCI

Kształcenie na studiach I stopnia odbywa się w ramach czterech specjalności:

  • zarządzanie kryzysowe w administracji publicznej;
  • bezpieczeństwo informacyjne w administracji;
  • administrowanie bezpieczeństwem w organizacjach międzynarodowych;
  • administracja publiczna w systemie obronnym państwa.

ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

Absolwent jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą posiadającym wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie: charakterystyki i przebiegu sytuacji kryzysowej, istoty radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi, zarządzania w sytuacjach kryzysowych, zasad zarządzania w sytuacjach kryzysowych i fazy zarządzania kryzysowego. Posiada wiedzę dotyczącą gromadzenia i przetwarzania informacji zarządzania kryzysowego, przygotowania administracji publicznej do działania w sytuacjach kryzysowych, w tym związanych z planowaniem wykorzystania SZ RP, zagrożeń naturalnych, terrorystycznych i wywołanych przez technikę, a także ogólnokrajowych i resortowych systemów reagowania w sytuacjach kryzysowych, takich jak Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania oraz wiedzę o strukturze i zadaniach poszczególnych służb.


BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE W ADMINISTRACJI

Absolwent jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą posiadającym wiedzę z zakresu: bezpieczeństwa informacyjnego, cyberprzestrzeni, procesów decyzyjnych i ochrony informacji niejawnych, organów ochrony konkurencji i konsumentów w Polsce, organów kontroli państwowej i ochrony prawa. Posiada wiedzę z zagadnień związanych ze specyfiką działalności gospodarczej w środowisku cyfrowym i ogólnej analizy ryzyka.


ADMINISTROWANIE BEZPIECZEŃSTWEM W ORGANIZACJACH MIĘDZYNARODOWYCH

Absolwent jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą posiadającym wiedzę z zakresu: współczesnych konfliktów międzynarodowych, teorii bezpieczeństwa międzynarodowego, udziału Polski w organizacjach międzynarodowych, międzynarodowych systemów bezpieczeństwa, w tym: ONZ, NATO, Unii Europejskiej. Rozumie bezpieczeństwo narodowego oraz sposoby jego definiowania i określa jego kryteria. Zna istotę procesów polityczno- społecznych, gospodarczych i wojskowych na szczeblu ponadpaństwowym.


ADMINISTRACJA PUBLICZNA W SYSTEMIE OBRONNYM PAŃSTWA

Absolwent jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą posiadającym wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie systemu obronnego państwa, zadań obronnych administracji publicznej, gospodarki obronnej państwa i logistyki obronności i bezpieczeństwa. Zna współczesne zagrożenia militarne i pozamilitarne oraz problematykę bezpieczeństwa na obszarze europejskim i euroatlantyckim. Opisuje rolę społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych oraz sektora prywatnego w systemie obronnym Polski.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Absolwenci kierunku „Administracja publiczna w systemie bezpieczeństwa narodowego” przygotowani są do pracy w:

  • urzędach administracji rządowej – zarówno centralnej jak i terenowej oraz samorządowej zajmującej się szeroko rozumianym bezpieczeństwem;
  • Siłach Zbrojnych RP – administracji wojskowej
  • centrach i biurach zarządzania kryzysowego w jednostkach samorządu terytorialnego gmin, powiatów i województw;
  • komórkach zajmujących się bezpieczeństwem instytucji i przedsiębiorstw;
  • prowadzenia działalności w zakresie bezpieczeństwa, także z wykorzystaniem narzędzi i metod informatyki.