6 czerwca 2024 r. w Auli im. Gen. Andersa Wojskowej Akademii Technicznej odbył się I Kongres Naukowy Logistyki Wojskowej, podczas którego zaprezentowano badania i raport na temat systemu logistycznego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Tematyka kongresu koncentrowała się na funkcjonowaniu systemu logistycznego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem wyzwań związanych z: pandemią COVID-19, tworzeniem i osiąganiem gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 18 Dywizji Zmechanizowanej, zabezpieczeniem logistycznym wojsk biorących udział w operacji „Gryf”, a także konfliktem wojennym Rosja-Ukraina i zwiększoną obecnością sił sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podejmowaną problematykę rozpatrywano w oparciu o prezentację wyników badań zespołu autorskiego publikacji „System Logistyczny Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – Raport 2024”. Formuła kongresu obejmowała krótkie wystąpienia autorów poszczególnych rozdziałów publikacji, która została wydana w dwóch częściach – jawnej i niejawnej.

Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Patronat honorowy sprawowali Szef Zarządu Logistyki P-4 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Rektor Komendant Wojskowej Akademii Technicznej.

W kongresie wzięło udział blisko 80 uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele: Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – Zarządu Logistyki P-4, Wojskowej Akademii Technicznej – Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Akademii Sztuki Wojennej – Wydziału Zarządzania i Dowodzenia, Akademii Wojsk Lądowych – Wydziału Zarządzania, Akademii Marynarki Wojennej – Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich, Lotniczej Akademii Wojskowej – Instytutu Logistyki i Transportu oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Wydarzenie swoja obecnością zaszczycili Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. dyw. Artur KĘPCZYŃSKI oraz Szef Zarządu Logistyki P-4 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. dr Mariusz SKULIMOWSKI.

Autorzy w podziękowaniu za wkład włożony pracę nad poszczególnymi rozdziałami publikacji otrzymali pamiątkowe statuetki z rąk Dziekana Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT płk. prof. dr. hab. inż. Szymona MITKOWA. Na zakończenie przedsięwzięcia odbył się uroczysty obiad.

Wydarzenie miało kluczowe znaczenie dla współczesnej i przyszłej logistyki wojskowej ze względu na możliwość popularyzacji osiągnięć naukowych, wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska logistycznego.