STRATEGIA ROZWOJU
2024 – 2028
WYDZIAŁU BEZPIECZEŃSTWA, LOGISTYKI I ZARZĄDZANIA
WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ
IM. JAROSŁAWA DĄBROWSKIEGO

WPROWADZENIE

Strategia Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (WLO WAT) została przyjęta na podstawie Strategii Wojskowej Akademii Technicznej 2024 – 2028. Treść obu strategii nawiązuje do postanowień i zaprezentowanych w ujęciu perspektywicznym celów programowych zawartych w:

1. Ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

2. Ustawie o obronie Ojczyzny;

3. Głównych kierunkach rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025–2039;

4. Programie Rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2017–2026;

5. Strategii rozwoju systemu bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej 2022;

6. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030);

7. Planie rozwoju wyższego szkolnictwa wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2021–2035;

8. Celach operacyjnych Ministra Obrony Narodowej;

9. Przyjętym w grudniu 2016 r. przez Radę Europy planie wdrażania działań w zakresie bezpieczeństwa i obrony oraz ustanowionej w jego ramach współpracy strukturalnej (Permanent Structured Cooperation – PESCO), na rzecz której Polska zadeklarowała uczestnictwo w wybranych programach zbrojeniowych;

10. Dokumencie Unii Europejskiej – Europa 2020. Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Opracowany model Strategii WLO WAT, uwzględniający konieczność kontynuacji polityki rozwojowej Wydziału, opiera się na założeniach zawartych w poprzednim dokumencie strategicznym. Wobec zaobserwowanej dynamiki zjawisk w obszarze bezpieczeństwa narodowego, model ten dokonuje istotnej aktualizacji celów, dostosowując je do nowych wyzwań wynikających z przemian cywilizacyjnych pierwszych trzech dekad XXI wieku. Z jednej strony stabilność w różnych obszarach życia społecznego jest zazwyczaj wartością pożądaną, ale z drugiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności może ona paradoksalnie prowadzić do stagnacji. W związku z tym, głównym zadaniem Wydziału będzie kształtowanie kadr oficerskich i cywilnych o wysokich kwalifikacjach i profesjonalizmie, zgodnie z wymaganiami określonymi przez Ministra Obrony Narodowej. Proces kształcenia przyszłej kadry zostanie ukierunkowany na rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia podczas wykonywania obowiązków służbowych przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów etycznych. Realizowane w ramach Wydziału kierunki studiów mają zintensyfikować przygotowanie studentów cywilnych, tworząc przyszłą kadrę możliwą do zagospodarowania przez struktury odpowiedzialne za bezpieczeństwo i obronność Rzeczpospolitej Polskiej.

Wytyczony kierunek działania koresponduje z intensyfikacją działań na rzecz opracowania nowych projektów badawczo-rozwojowych, w ramach czego będzie się dążyć do ściślejszej współpracy Wydziału z sektorem obronnym kraju. Takie podejście powinno doprowadzić do wzmocnienia potencjału obronnego państwa poprzez implementację innowacyjnych rozwiązań, usług lub procesów w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Należy podkreślić założenie rozwijania kompetencji Wydziału w zakresie prowadzenia analiz oraz pełnienia funkcji doradczych na rzecz instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie polityki obronnej, zwłaszcza w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa narodowego, regionalnego, międzynarodowego, a także logistyki wojskowej oraz zarządzania kadrami i zasobami Sił Zbrojnych RP. Zdefiniowany w ten sposób kierunek rozwoju Wydziału jest w pełni zgodny z wizją rozwoju nauki nakreśloną przez ministra odpowiedzialnego za ten dział administracji rządowej. Szczególnie istotny jest wkład całej uczelni w innowacyjność gospodarczą. Kierunki rozwoju określone w Strategii Wydziału zostaną poddane procesowi monitoringu i oceny, uwzględniając możliwości, adaptacji do zmieniających się ram prawnych i programowych oraz odpowiedzi na transformację w sektorze szkolnictwa wyższego i nauki. Wśród wymienionych obszarów, szczególny nacisk zostanie położony na rozwój mechanizmów umożliwiających uczelniom bezpośredni wpływ na rozwój gospodarki opartej na innowacjach i technologiach przyszłości.

1. HISTORIA, MISJA I WIZJA

1.1. HISTORIA

Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania kultywuje wartości wspólne dla całej społeczności akademickiej WAT. W 2014 roku w Wojskowej Akademii Technicznej powołano do życia Wydział Logistyki, w którym wiodącą dyscypliną były nauki o obronności. W 2019 roku Wydział został rozbudowany o Instytut Organizacji i Zarządzania, w ramach którego funkcjonował Zakład Bezpieczeństwa Narodowego. W efekcie w Wydziale Logistyki WAT zaczęto rozwijać dwie dyscypliny naukowe należące do nauk społecznych: nauki o bezpieczeństwie oraz nauki o zarządzaniu i jakości.

W ramach tychże nauk nadal rozwijano dydaktykę oraz prowadzono nierzadko zaawansowane badania w obszarze logistyki, w tym w szczególności logistyki wojskowej. Ponieważ dotychczasowa nazwa wydziału uległa dezaktualizacji w obliczu nowych wyzwań i podjętych kierunków rozwoju, podjęto decyzję o zmianie nazwy na odpowiadającą aktualnemu profilowi działalności. W efekcie w 2019 roku powołano do życia Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, gdzie rozpoczęła pracę kadra WAT uprawiająca głównie dyscypliny naukowe mieszczące się w dziedzinie nauk społecznych. Od tego momentu w murach Wojskowej Akademii Technicznej, w ramach Wydziału, rozpoczęto intensywne prace badawcze nad prowadzeniem interdyscyplinarnych projektów, łączących dorobek i doświadczenia zarówno nauk społecznych, jak i nauk technicznych. Pokłosiem tych prac były budzące zainteresowanie wśród ośrodków zagranicznych projekty, jak chociażby autorska metoda prognozowania stosunków międzynarodowych, która zyskała zainteresowanie m.in. w ramach jednej z grup roboczych NATO STO, jak również uczelni arabskich (ZEA, KAS) i azjatyckich (Kazachstan, Wietnam, Tajwan). Innymi wartym przytoczenia projektem korzystającym z dorobku różnych dyscyplin było opracowanie Raportu Logistyki Sił Zbrojnych RP. Naukowcy WLO WAT są angażowani w różnorodne projekty, głównie na rzecz resortu obrony narodowej, m.in. w rozwijanie nowych systemów motywacji i rekrutacji na rzecz procesu zarządzania zasobami ludzkimi realizowanym w ramach całości Sił Zbrojnych RP.

1.2. MISJA

Społeczność Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania dedykuje codzienną służbę oraz pracę istocie posłannictwa Wojskowej Akademii Technicznej, wyrażonej słowami „Omnia pro patria” – „Wszystko dla Ojczyzny”, tak, aby absolwenci Wydziału byli zawsze gotowi służyć swoją wiedzą i umiejętnościami Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecnie, działając jako integralny segment strukturalny instytucji o profilu wojskowym, Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania koncentruje się na służbie na rzecz Sił Zbrojnych RP, wspieraniu innowacji naukowych, ocenie systemów zarządzania w ramach prowadzonej certyfikacji,  stymulowaniu postępu gospodarczego i wzmocnieniu kapitału społecznego. Jest to realizowane poprzez rozbudowaną ofertę edukacyjną dla podchorążych i studentów, ofertę certyfikacyjną dla podmiotów z sektora bezpieczeństwa i obronności, intensyfikację naszych działań badawczo-rozwojowych oraz efektywny transfer wiedzy i technologii do sektora gospodarczego, ze szczególnym naciskiem na nauki społeczne, w tym nauki o bezpieczeństwie oraz nauki o zarządzaniu i jakości.

Wydział utrzymuje dynamiczne partnerstwa z czołowymi ośrodkami akademickimi i naukowymi, zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi, włączając w to współpracę z Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Europejską Agencję Obrony. Poprzez działalność kształcimy przyszłe kadry specjalizujące się w logistyce wojskowej, oraz przygotowujemy kadry cywilne do pełnienia kluczowych ról w sektorze bezpieczeństwa narodowego i instytucjach realizujących zadania z zakresu kompleksowo rozumianej obronności.

Kadra dydaktyczna, poprzez przekazanie wiedzy i umiejętności na najwyższym poziomie, kształtuje postawy absolwentów, wyposażając ich nie tylko w kompetencje zawodowe, ale także w wartości patriotyczne i świadomość odpowiedzialności za Ojczyznę. To holistyczne podejście do edukacji odzwierciedla nasze zaangażowanie w tworzenie przyszłości, w której wiedza i wartości idą w parze z postępem technologicznym i społecznym.

1.3. WIZJA

Wydział nieustannie rozwija bazę badawczą poprzez tworzenie nowych laboratoriów oraz unowocześnianie istniejących, weryfikuje i zmienia programy studiów, tak, aby nie tylko przekazywane treści, ale również sposoby ich przekazania odpowiadały współczesnemu rozwojowi technologicznemu. W efekcie w Wydziale dydaktyka jest realizowana na wysokim poziomie, a badania prowadzone są w zgodzie z ogólnoświatowymi standardami. Baza laboratoryjna jest sukcesywnie uzupełniana o nowoczesną infrastrukturę badawczą i dydaktyczną. Kadra Wydziału w codziennej pracy zmierza do podążania za nowymi trendami naukowymi, a także wyznaczanymi przez globalną społeczność akademicką nowatorskimi kierunkami badawczymi.

Wydział, jako dynamiczny i innowacyjny ośrodek edukacyjno-badawczy, aktywnie poszukuje możliwości współpracy z renomowanymi instytucjami badawczymi oraz przedsiębiorstwami zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi. Nasze działania koncentrują się na intensyfikacji wpływu na rozwój gospodarki opartej na innowacjach i nowych technologiach, ze szczególnym naciskiem na sektor przemysłu zbrojeniowego, w szczególności w zakresie dotyczącym logistyki wojskowej, zarządzania zasobami Sił Zbrojnych, opracowywania nowych metod prowadzenia działań zbrojnych w silnie nasyconym technologicznie współczesnym polu walki.

Społeczność Wydziału angażuje się w poszukiwanie nowatorskich rozwiązań globalnych zagrożeń cywilizacyjnych, kierując swe wysiłki na kształcenie kompetentnych, twórczych i społecznie odpowiedzialnych kadr dla nauki i przemysłu przyszłości. Wydział nieustannie dąży do stworzenia optymalnych warunków zdobywania wiedzy, rozwijania umiejętności oraz postępu naukowego na rzecz podchorążych, studentów i doktorantów, równocześnie prowadząc działalność badawczo-wdrożeniową.

Jesteśmy zobowiązani do wzmocnienia naszej współpracy badawczej z ośrodkami naukowymi o międzynarodowej renomie, szczególnie w obszarach priorytetowych, takich jak technologie obronne i technologie podwójnego zastosowania. To z kolei zwiększy naszą rozpoznawalność, zwłaszcza w Unii Europejskiej oraz w NATO. Rezultaty naszych prac badawczych będą miały coraz szersze zastosowanie w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa, co umocni naszą pozycję jako lidera w tej dziedzinie. Wydział jako szczególny ośrodek twórczej myśli naukowej, inspirujących badań oraz nieszablonowo prowadzonej dydaktyki zarówno w społeczno-ekonomicznym otoczeniu krajowym, jak i międzynarodowym.

2. FILARY ROZWOJU

Strategia rozwoju Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania została skonstruowana wokół sześciu kluczowych Filarów Rozwoju, determinujących rozwój całej uczelni i stanowiących fundament funkcjonowania Wojskowej Akademii Technicznej. Wspomniane filary nie tylko identyfikują główne wyzwania, przed którymi stoi zarówno uczelnia, jak i jej jednostki organizacyjne m.in. w postaci poszczególnych wydziałów, ale również podkreślają obszary kluczowych kompetencji, które będą nadal wzmacniane i rozwijane. Z tego względu warto przytoczyć wspomniane filary, gdyż poprzez ich pryzmat nadal będzie utrzymany kierunek rozwoju Wydziału:

1. Wysoka jakość kształcenia

2. Wsparcie naukowo-eksperckie MON

3. Potencjał badawczo-rozwojowy

4. Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym

5. Zarządzanie, organizacja i finanse

6. Wizerunek WAT

3. STRATEGICZNE KIERUNKI ROZWOJU

W ramach Filarów Rozwoju wyodrębnione zostały Strategiczne Kierunki Rozwoju, które stały się podstawą sformułowania celów strategicznych uczelni. W odniesieniu do tychże celi następnie zostały opracowane cele taktyczno-operacyjne determinujące rozwój Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT.

Podstawowym wyzwaniem stojącym przed Wydziałem jest rozwój kapitału ludzkiego oraz generowanie wysoce specjalistycznej wiedzy w środowisku charakteryzującym się dynamicznymi zmianami polityczno-gospodarczymi. Dążymy do świadczenia usług dydaktycznych na najwyższym, światowym poziomie, co umożliwi naszym absolwentom zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych do spełnienia wymagań Sił Zbrojnych RP, nowoczesnej gospodarki oraz całej służby publicznej.

Wydział wyróżnia się wyjątkowym potencjałem naukowym i efektywną współpracą z Ministerstwem Obrony Narodowej, co stanowi jeden z naszych istotnych atutów w rywalizacji o studentów, zarówno z Polski, jak z zagranicy. W obszarach akademickiej aktywności Wydziału tj. kompleksowo rozumianym bezpieczeństwie, zarządzaniu i logistyce, dysponujemy profesjonalną kadrą badawczo-dydaktyczną charakteryzującą się dużym doświadczeniem w realizacji projektów badawczo-rozwojowych (B+R) oraz zaawansowanym zapleczem badawczym, na co składają się m. in. funkcjonujące od niedawna, nowoczesne laboratoria

4. ZADANIA I MIERNIKI

SKR. 1. Kształcenie i szkolenie na najwyższym światowym poziomie
CS. 1.1. Sukcesywne podnoszenie jakości kształcenia w naukach społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk o bezpieczeństwie oraz nauk o zarządzaniu i jakości.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 1.1.1. Podnoszenie jakości kształcenia poprzez dostosowanie istniejącej infrastruktury dydaktycznej do wymogów światowych obowiązujących w nowoczesnym szkolnictwie wyższym.1. Dążenie do modernizacji laboratoriów w ramach WLO.1. Liczba zmodernizowanych laboratoriów w ramach WLO (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).2
2. Dążenie do posługiwania się nowoczesnymi środkami dydaktycznymi w postaci narzędzi IT.2. Liczba zakupionych narzędzi IT.2
CS. 1.2. Dostosowanie oferty dydaktycznej do sytuacji mikro- i makroekonomicznej warunkowanej przemianami gospodarczo-społecznymi, w tym coraz szybszym rozwojem technologicznym społeczeństw rozwijających się i rozwiniętych.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 1.2.1. Dostosowanie oferty studiów, kursów oraz innych form podnoszenia kompetencji do potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie logistyki wojskowej oraz otoczenia społeczno-gospodarczego, wyznaczanych przez trendy światowe oraz dynamikę zmian gospodarczych w zakresie dotyczącym innowacyjnych i przełomowych rozwiązań w dziedzinie nauk społecznych, a w szczególności w naukach o bezpieczeństwie i naukach o zarządzaniu i jakości, tak aby zyskały zainteresowanie wśród społeczności międzynarodowej zrzeszonej w ramach NATO.1. Opracowanie programów szkoleń specjalistycznych oraz warsztatów oferowanych przez WLO na rzecz NATO oraz państw partnerskich.1. Liczba specjalistycznych szkoleń i warsztatów zrealizowanych w ramach WLO na rzecz NATO oraz państw partnerskich (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).10
SKR. 2. Wzmacnianie pozycji WAT jako wsparcia naukowo-eksperckiego MON
CS. 2.1. Umocnienie i promowanie WLO jako instytucji organizacyjnej realizującej badania oraz prowadzących przedsięwzięcia zarówno eksperckie, jak i naukowe zgodne z potrzebami MON.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu: Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 2.1.1. Umacnianie pozycji w zakresie wsparcia eksperckiego i badawczego MON w rozwoju innowacyjnych rozwiązań i wykorzystaniu doświadczeń pozyskanych w trakcie realizacji badań na rzecz bezpieczeństwa i obronności RP w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa regionalnego, bezpieczeństwa międzynarodowego, zarządzania zasobami resortu obrony, ekonomii i finansów sił zbrojnych oraz logistyki wojskowej.1. Kreowanie i promowanie wizerunku WLO w środowisku krajowym jako instytucji organizacyjnej dysponującej innowacyjnymi rozwiązaniami oraz kierunkami badań zgodnymi z potrzebami MON.1. Liczba podpisanych umów o współpracy z podmiotami zewnętrznymi: krajowymi (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).2
2. Kreowanie i promowanie wizerunku WLO w środowisku międzynarodowym jako instytucji organizacyjnej dysponującej innowacyjnymi rozwiązaniami oraz kierunkami badań zgodnymi z potrzebami MON.2. Liczba podpisanych umów o współpracy z podmiotami zewnętrznymi: zagranicznymi (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).
CS. 2.2. Zaangażowanie kadry WLO w przedsięwzięcia realizowane w ramach NATO, tak aby na tym zaangażowaniu, zarówno czynnym jak i biernym mógł skorzystać MON zgodnie ze swoimi potrzebami nawiązując współpracę z WLO.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu: Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 2.2.1. Zwiększanie zaangażowania pracowników naukowych w członkostwo w grupach roboczych, zwłaszcza w ramach NATO STO.1. Dążenie do zwiększenie liczby pracowników WLO w ramach przedsięwzięć realizowanych w ramach NATO.1. Liczba spotkań organizowanych w ramach NATO, do których zostali zaproszeni i w których uczestniczyli (aktywnie lub biernie) przedstawiciele WLO (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.). 5
SKR. 3. Zwiększanie potencjału B+R oraz pozycji naukowej Akademii
CS. 3.1. Zwiększenie potencjału B+R oraz pozycji naukowej Akademii poprzez prowadzenie interdyscyplinarnych badań z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania: 
CT-O. 3.1.1. Rozwój kompetencji w zakresie dotyczącym wykorzystania zaawansowanych technologii, w tym zwłaszcza wykorzystania technologii wspartych sztuczną Inteligencją w naukach o bezpieczeństwie, naukach o zarządzaniu i jakości oraz logistyce wojskowej.1. Realizacja badań interdyscyplinarnych angażujących dorobek nauk o bezpieczeństwie, oraz nauk ekonomicznych, w tym w logistyce wojskowej prowadzonych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.1. Liczba zrealizowanych interdyscyplinarnych badań angażujących dorobek nauk o bezpieczeństwie (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.). 2
2. Realizacja badań interdyscyplinarnych angażujących dorobek nauk o zarządzaniu i jakości, oraz nauk ekonomicznych, w tym w logistyce wojskowej prowadzonych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.2. Liczba zrealizowanych interdyscyplinarnych badań angażujących dorobek nauk o zarządzaniu i jakości (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.). 2
CS. 3.2. Zwiększenie potencjału B+R oraz pozycji naukowej Akademii poprzez dążenie do rozwoju i unowocześniania potencjału uczelni pozwalającego na prowadzenie badań w naukach społecznych.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania: 
CT-O. 3.2.1. Rozwój i unowocześnianie potencjału infrastruktury naukowo-badawczej dedykowanej prowadzeniu badań w naukach społecznych, a w szczególności w naukach o bezpieczeństwie, naukach o zarządzaniu i jakości oraz w logistyce wojskowej.Dążenie do pozyskania środków na projekty akademickie: naukowe, badawcze, badawczo-rozwojowe i dydaktyczne.1. Liczba składanych w ramach WLO WAT wniosków o pozyskanie środków na projekty akademickie: naukowe, badawcze, badawczo-rozwojowe i dydaktyczne (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).
SKR. 4. Dynamizacja współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym
CS. 4.1. Zintensyfikowanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym poprzez rozwijanie współpracy z przemysłem zbrojeniowym, a w tym doskonalenie metodyki oceny systemów zarzadzania w podmiotach objętych certyfikacją
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 4.1.1. Rozwijanie współpracy społeczno-gospodarczej z przemysłem zbrojeniowym wraz z doskonaleniem metodyki oceny systemów zarządzania w certyfikowanych organizacjach oraz szeroko rozumianym sektorem obronnym na rzecz wzmacniania potencjału obronnego państwa, w tym wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie nauk społecznych, w tym w logistyce wojskowej, naukach o bezpieczeństwie oraz naukach o zarządzaniu i jakości.Poddanie procesom certyfikacji systemów zarządzania podmiotów, których działalność wpisuje się w rozwój przemysłu zbrojeniowego1. Liczba zrealizowanych w ramach WLO WAT procesów certyfikacji systemów zarządzania w przemyśle zbrojeniowym (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).100
CS. 4.2. Zintensyfikowanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym poprzez opracowanie oferty praktyk dla studentów WLO zgodnych z potrzebami podmiotów społecznych i gospodarczych.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 4.2.1. Opracowanie oferty edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb podmiotów z otoczenia społeczno-gospodarczego, zapewniającej adekwatne programy praktyk dla podchorążych i studentów.Zawarcie porozumień dotyczących praktyk zawodowych między WLO, a podmiotami społecznymi i/lub gospodarczymi.1. Liczba zawartych porozumień dotyczących realizacji praktyk zawodowych przez WLO z podmiotami zewnętrznymi (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).5
SKR. 5. Dążenie do doskonałości organizacyjnej i utrzymywanie stabilności finansowej
CS. 5.1. Dążenie do doskonałości organizacyjnej i utrzymywanie stabilności finansowej poprzez przeprowadzenie transformacji cyfrowej WLO.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 5.1.1. Transformacja cyfrowa WLO obejmująca wdrożenie nowoczesnych i efektywnych systemów informatycznych służących rozwijaniu interaktywności podczas zajęć, jak również usprawniających codzienną komunikację społeczności akademickiej, w tym kadry i studentów.Wdrożenie usprawnień cyfrowych w codziennym funkcjonowaniu WLO.1. Liczba wdrożonych i wdrażanych usprawnień cyfrowych w codziennym funkcjonowaniu WLO  (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).4
CS. 5.2. Dążenie do doskonałości organizacyjnej i utrzymywanie stabilności finansowej poprzez intensyfikację pozyskania środków finansowych na realizację zadań WLO.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 5.2.1. Intensyfikacja pozyskiwania środków finansowych na realizację zadań WLO. Optymalizacja zarządzania finansami, w szczególności dotycząca kosztów funkcjonowania i zarządzania majątkiem.Wdrożenie usprawnień dotyczących pozyskiwania środków finansowych oraz zarządzania finansami WLO.1.            Liczba wdrożonych i wdrażanych usprawnień dotyczących pozyskiwania środków finansowych oraz zarządzania finansami w ramach WLO (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).4
SKR. 6. Rozwijanie i promowanie wizerunku WAT
CS. 6.1. Promowanie wizerunku WLO WAT jako centrum eksperckiego poprzez publikowanie wysoce specjalistycznych monografii i artykułów, zarówno w wydawnictwach/czasopismach krajowych, jak i zagranicznych.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 6.1.1. Dążenie do promowania i zyskiwania coraz szerszej rozpoznawalności WLO, zarówno w kraju, jak i za granicą – zwłaszcza w krajach rozwijających się, w których możliwe jest ugruntowanie pozycji Wydziału jako silnego ośrodka akademickiego w kolejnych dekadach (m.in. Azja Centralna, Azja Wschodnia, Południowo-Wschodnia, Południowa, kraje arabskie oraz należące do kręgu euroatlantyckiego, czyli tych w których współcześnie notuje się istotny progres technologiczny wpisujący się w dynamikę rozwoju cywilizacji ludzkiej w skali globalnejPublikacja monografii i/lub artykułów w wydawnictwach/czasopismach krajowych i zagranicznych afiliowanych przy WLO WAT.1.            Liczba publikacji krajowych i zagranicznych afiliowanych przy WLO WAT (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).200
CS. 6.2. Promowanie wizerunku WLO WAT jako centrum eksperckiego poprzez organizację lub udział w organizacji wydarzeń naukowych o zasięgu krajowym i zagranicznym.
Nr i nazwa celuZadanieMiernik określający stopień osiągnięcia celu:Wartość docelowa miernika w okresie planowania:
CT-O. 6.2.1. Kształtowanie pozytywnego wizerunku WLO jako innowacyjnej organizacji o wysokiej renomie i pozytywnie wyróżniającej się w roli partnera gospodarczego oraz społecznego, zarówno w kraju, jak i w odniesieniu do partnerów zagranicznych, zwłaszcza z krajów charakteryzujących się dynamicznym rozwojem technologicznym.Organizacja lub współorganizacja wydarzeń naukowych krajowych i/lub międzynarodowych.1.            Liczba wydarzeń naukowych realizowanych we współpracy WLO WAT z jednostkami krajowymi i międzynarodowymi (okres planowania: od stycznia 2024 r. do 31  grudnia 2028 r.).5

PODSUMOWANIE

Przyjęte w niniejszej strategii kierunki rozwoju, jak i wynikające z nich cele taktyczno-operacyjne determinujące dalszy rozwój Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT pozwalają zrozumieć misję i wizję, jaką kieruje się społeczność Wydziału w codziennej służbie i pracy. To nie tylko drogowskaz ukazujący kierunek rozwoju, to przede wszystkim idea łącząca wszystkich żołnierzy, pracowników, doktorantów i studentów skupionych wokół dziedziny nauk społecznych rozwijanych w tak szczególnym otoczeniu naukowo-badawczym, jakim jest środowisko Wojskowej Akademii Technicznej. Tylko tutaj przedstawiciele nauk technicznych spotykają się z reprezentantami nauk społecznych, aby wspólnie wypracowywać nowatorskie idee i spojrzenia na znane już zagadnienia, jak i odkrywać zupełnie nowe pola do wspólnej, akademickiej eksploracji. Z tego względu znajomość tychże kierunków rozwoju i celów przyświecającej codziennemu trudowi społeczności Wydziału jest tak ważna, gdyż pozwala zrozumieć fundamenty wspólnej pracy na rzecz lepszego jutra.